DIJK EN WAARD – Nederlands leren is voor veel nieuwkomers een uitdaging. Het Taalcafé, ruim dertien jaar geleden opgezet door informatieconsulent Hilde Luken en Maria Sabel, biedt anderstaligen een laagdrempelige plek om de taal te oefenen. Met succes: het aantal deelnemers blijft groeien.
Op vrijdagochtend 30 januari is het druk in de bibliotheek van Heerhugowaard. In totaal zijn er 37 bezoekers en zes taalcoaches aanwezig. Om 10.00 uur gaan de gesprekken van start. Hilde ziet erop toe dat iedereen zich welkom en veilig voelt. “Het is belangrijk dat mensen met verschillende achtergronden naast elkaar kunnen zitten. Iran naast Irak, Oekraïne naast Rusland. De groep is heel divers.”
Gesprekken en taalactiviteiten
Tijdens het Taalcafé wordt koffiegedronken en gewerkt met onder meer de Startkrant en Nieuwsbegrip. Niet elke week wordt dezelfde krant gebruikt. “Sommige onderwerpen, zoals oorlog, komen daarin te vaak terug,” licht Luken toe. Naast het lezen worden alledaagse thema’s besproken en delen deelnemers verhalen over hun land van herkomst. Eenvoudige spellen, zoals Pim Pam Pet, helpen bij het vergroten van de woordenschat en de spreekvaardigheid.
Volgens Hilde is de motivatie onder de deelnemers groot. Ze wijst op een jonge deelnemer uit Iran die in korte tijd veel vooruitgang heeft geboekt. “Hij leert hier al zes maanden Nederlands en komt vrijwel dagelijks naar de bibliotheek. Dat zie je terug in zijn ontwikkeling.” Binnen de groep ontstaan bovendien regelmatig vriendschappen.
Culturele uitstapjes
Naast de wekelijkse bijeenkomsten organiseert het Taalcafé ook uitstapjes. In 2024 bezocht de groep Museum Broekerveiling en een jaar eerder het Hoogheemraadschap. “Het is waardevol om mensen kennis te laten maken met de omgeving waarin zij wonen,” aldus Hilde. Voor de komende periode staan onder meer wandelingen, een bezoek aan het Poldermuseum en een voorstelling in Theater Cool op het programma. Hiervoor zijn tien kaarten beschikbaar gesteld door ‘Vrienden van Cool’.
Persoonlijke verhalen
Het Taalcafé is voor veel deelnemers meer dan alleen taallessen. Carolina Mac, afkomstig uit Panama en sinds drie jaar woonachtig in Heerhugowaard, vertelt dat zij zich in het begin eenzaam voelde. “Ik kende niemand en was zwanger van mijn tweede kind. Via het Taalcafé kwam ik in contact met andere mensen. Ik kom hier niet alleen om Nederlands te leren, maar ook voor het sociale contact en de cultuur.”
Ze merkt dat wederzijds begrip belangrijk is binnen de groep. “Als je iemand in zijn eigen taal aanspreekt, voelt dat als erkenning.”
Leren door te praten
Aan een van de tafels begeleidt taalcoach Gerda de gesprekken. Zij is al jaren betrokken bij het Taalcafé. “Spreken en luisteren staan centraal,” legt ze uit. “De onderwerpen wisselen: van actualiteit tot dieren, water of energie.” Om de gesprekken op gang te houden wordt soms gebruikgemaakt van de zogenoemde Kletspot, met kaartjes vol gespreksonderwerpen.
Praktische informatie
Anderstaligen die hun Nederlands willen verbeteren, kunnen op meerdere momenten deelnemen aan het Taalcafé:
⦁ Maandag van 10.00 tot 11.30 uur in het AZC aan de Van Noortwijklaan 2 in Heerhugowaard
⦁ Dinsdag van 18.00 tot 19.30 uur en vrijdag van 10.00 tot 11.30 uur in Bibliotheek Heerhugowaard aan de Parelhof 1A
Daarnaast is er het Open Leercentrum op donderdag van 13.00 tot 15.00 uur en een online Taalcafé op woensdag van 18.45 tot 19.45 uur.
Hilde kijkt tevreden terug op de ontwikkelingen. “Voor sommige deelnemers is het Taalcafé zelfs een opstap naar een betaalde baan.”

-0.4 ℃




































































