HEERHUGOWAARD - Op het grasveld nabij het Strand van Luna was het zaterdag een gezellige drukte tijdens het allereerste Odesa Mama Festival, georganiseerd door VitaFest. Een ieder kon aldaar op een gastvrije en sfeervolle wijze kennis maken met de Oekraïnse gemeenschap en cultuur onder het genot van eten en drinken, muziek en een markt.
Het was het tweede evenement dat VitaFest organiseerde in Heerhugowaard na het vorig jaar geslaagde Sorchinskyi-festival. Achter VitaFest staan vier Oekraïnse vrouwen, Inga, Nonna, Alina en Mosha, die allen uit diverse windstreken van het land komen en mede daarom diverse culturele evenementen organiseren met een bijzonder thema.
Odessa
Tijdens deze editie stond havenstad Odessa centraal. Nonna, die al vele jaren in Nederland woont, komt uit Odessa vandaan en verteld dat de stad bekend staat om het multicuturele karakter, gastvrijheid, tolerantie en muziek. "Ik ben inmiddels behoorlijk 'vernederlandst', maar mijn hart ligt voor altijd in Odessa. We hebben ook bewust voor het Strand van Luna gekozen alwaar het vorige evenement nog in het centrum van Heerhugowaard was. Het strand en het water geeft een sfeer die doet denken aan de kuststad Odessa".
De stad aan de Zwarte Zee is beroemd om haar rijke cultuur en architectuur, maar tevens om de historische en levendige Pryvoz-markt, die al stamt uit het begin van de 19e eeuw. "Juist die sfeer willen wij vandaag overbrengen op dit festival", aldus Nonna. Daar lijkt men in te slagen want het terrein staat vol met marktkramen, ondermeer met kleding, sieraden en handgemaakte producten, maar ook voor overheerlijke traditionle gerechten.
Al vroeg in de middag pakken donkere wolken zich samen boven het festivalterrein, maar dat kan de pret niet drukken. Er wordt gedanst, gezongen, gegeten en gedronken en ook voor de kinderen is er volop vertier. "Als wij iets organiseren willen wij dat doen voor het hele gezin, iedereen is welkom en moet zich kunnen vermaken", aldus Inga. Er vallen weliswaar een paar (onweers)buien, maar de organisatie laat zich niet uit het veld slaan. "Gisteren was het nog code rood vanwege extreme hitte en hadden we misschien niet eens door kunnen gaan. Nu vallen er wat buien, maar als je om je heen kijkt heeft iedereen het naar de zin en dat is waar het om gaat"
Ontmoeting en verbinding
"Voor ons als VitaFest staan ontmoeting en verbinding centraal waarin een ieder kennis kan maken met de Oekraïnse cultuur in een familiaire sfeer. Daarnaast blijven wij ons inzetten voor Oekraïne en geld in te zamelen voor goede doelen". Inga besluit met het nieuws dat er alweer een nieuw evenement op stapel staat. "Eind augustus willen wij nog een markt/festival organiseren in Heerhugowaard, maar daar kan ik nu nog niet teveel over kwijt. Het wordt in ieder geval weer een event waarin de verbinding centraal staat en een ieder welkom is."

26.2 ℃





















































































































